Wysoki cholesterol – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

with Brak komentarzy

cholesterol

 

Cholesterol to na pewno dobrze znany Ci termin. Wysoki cholesterol to już nie lada problem. W tym wpisie chciałabym poruszyć temat jego zbyt wysokiego stężenia we krwi. Problem ten dotyczy coraz większej liczby osób, a skutki zaniedbania tego tematu mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Dlatego przygotowałam dla Ciebie taką pigułkę wiedzy na temat tego czym jest cholesterol, skąd się w ogóle bierze. Sprawdzimy też, czy zawsze trzeba się go obawiać, jakie są normy oraz co powinno Cię zaniepokoić i czym może to grozić.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Cholesterol:
  • jest składnikiem błon komórkowych,
  • jest potrzebny do produkcji kwasów żółciowych
  • jest również prekursorem hormonów sterydowych
  • jest potrzebny do powstawania witaminy D w organizmie
Jak widzisz cholesterol pełni szereg funkcji i bez niego funkcjonowanie organizmu nie jest możliwe. Jeśli chodzi o pochodzenie cholesterolu, może on być dostarczany wraz z pożywieniem, wtedy nazywamy go egzogennym. Nasz organizm również potrafi sam produkować ten składnik, mamy wtedy do czynienia z cholesterolem endogennym. Cholesterol egzogenny, ten z pożywienia, nie jest niezbędnym składnikiem pokarmowym i wcale nie musi być dostarczany w ten sposób. Jednak mimo tego zjadamy go codziennie w wielu produktach na przykład w postaci żółtka, tłuszczu mlecznego bądź zwierzęcego, a także mięsa.

Rodzaje cholesterolu

Cholesterol możemy najogólniej podzielić na cholesterol HDL, nazywany też dobrym cholesterolem oraz cholesterol LDL zwany tym złym. Właśnie ten drugi rodzaj cholesterolu powinien być pod szczególnym nadzorem, ponieważ to on jest w dużej mierze przyczyną powstawania chorób sercowo-naczyniowych. Musisz wiedzieć, że choroby sercowo-naczyniowe są jedną z najczęstszych przyczyn ciężkich zachorowań i śmierci. Ich profilaktyka jest bardzo ważna i nie powinno się o niej zapominać każdego dnia. Bardzo ważne jest abyś wiedziała, że w prewencji chorób sercowo-naczyniowych główny nacisk kładziemy na kontrolę i ewentualne obniżenie poziomu tego złego cholesterolu. To właśnie on przyczynia się do zmian wewnątrz naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak zawał serca, miażdżyca czy udar, a w konsekwencji niestety nawet do śmierci.

 

Jaki poziom będzie dobry dla zdrowia?

Cholesterol, a w zasadzie jego poziom we krwi, gdy jest wysoki, nie daje w zasadzie żadnych objawów. I to właśnie jest taka pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść nie wykonując badań laboratoryjnych. Jeżeli nic nas nie boli, nic nam nie dolega to myślimy, że wszystko jest okej. Natomiast często to, czego nie widać, czego nie odczuwamy, może prowadzić do poważnego schorzenia. Z tego powodu warto przynajmniej raz do roku wykonać badanie krwi pod kątem profilu lipidowego. Profil lipidowy poinformuje Cię o tym, jaki jest całkowity poziom cholesterolu w Twojej krwi. Dowiesz się także, jaki jest poziom tego złego cholesterolu LDL, jak również tego dobrego HDL. Dostaniesz też informacje o poziomie trójglicerydów. Te wszystkie składniki to są lipoproteiny, które normalnie krążą w naszej krwi i wszystkie są potrzebne nam do życia. Jednak by móc sprawnie funkcjonować, ich ilość musi być na odpowiednich, niezbyt wysokich poziomach.

Prawidłowe wyniki lipidogramu powinny wyglądać następująco:

  • stężenie cholesterolu całkowitego powinno być poniżej 190 mg/dl
  • stężenie cholesterolu LDL poniżej 115 mg/dl
  • stężenie cholesterolu HDL u kobiet powyżej 45 mg/dl, a u mężczyzn powyżej 40 mg/dl
  • stężenie trójglicerydów poniżej 150 mg/dl
Są to normy dla osób zdrowych, bez dodatkowych obciążeń rodzinnych i bez dodatkowych chorób w wywiadzie. Jak pokazują badania, w Polsce około 60% osób ma podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Nie oznacza to jednak, że każda z tych osób wymaga leczenia farmakologicznego. O sposobie leczenia, farmakoterapią lub dietą i modyfikacją stylu życia decyduje lekarz. To z nim w pierwszej kolejności powinnaś się skontaktować, jeżeli wyniki badań odbiegają od normy i budzą Twoje wątpliwości. Moim zdaniem, jako dietetyka jest pomoc przy zmianie nawyków żywieniowych i stylu odżywiania, czym możemy wpłynąć na poziom cholesterolu we krwi, natomiast o kierunkach leczenia i ich sposobach zawsze decyduje lekarz.
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć trochę tematykę cholesterolu i skutków, jakie może wywoływać jego zbyt wysoki poziom we krwi. W następnych wpisach pokażę Ci, jak można sobie z nim poradzić i czy odpowiednio dobrana dieta będzie działała.
Wszystkiego zdrowego!