Jak zapobiegać cukrzycy?

with Brak komentarzy

dieta w cukrzycyJak zapobiegać cukrzycy?

W temacie cukrzycy wiesz już, czym ona jest i co ją powoduje oraz jak duża jest skala tego problemu. Czas na informacje, jakie objawy powoduje cukrzyca oraz na to, co możesz zrobić, aby na nią nie zachorować.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Cukrzyca jest podstępną chorobą, która długo nie daje żadnych objawów. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę nawet na najmniejsze zmiany, jakie pojawią się w organizmie. Pierwszym alarmującym objawem jest wzmożone uczucie pragnienia. To, że chce nam się pić w upalny dziś albo po wysiłku fizycznym jest normą, ale jeśli zauważysz, że pijesz więcej bez wyraźnej przyczyny powinno to wzbudzić Twoją czujność. Wzmożone pragnienie wiąże się bezpośrednio ze zwiększeniem oddawania dużej ilości moczu. Wynika to stąd, że jeśli we krwi jest za dużo cukru, nasz organizm chce ją rozcieńczyć i dlatego chce nam się pić. Z kolej nadmiar płynów i cukru jest wydalany z moczem. Kolejnym objawem rozwijającej się cukrzycy jest chudnięcie mimo normalnego spożywania posiłków. Nieostre widzenie, drażliwość bądź apatia są często także symptomami cukrzycy. Może towarzyszyć im uczucie zmęczenia i senności. Na skórze możesz zaobserwować suchość oraz pojawienie się tendencji do łatwego powstawania siniaków. Zastanawiasz się może, dlaczego osoby chorujące na cukrzycę, które o tym nie wiedzą chudną. Dzieje się tak, ponieważ w cukrzycy glukoza krąży w naszej krwi nie może się dostać do tkanek z powodu źle działającej insuliny. Wówczas nasze komórki muszą czerpać energię z innych źródeł niż glukoza. Biorą ją z tkanki tłuszczowej co powoduje spadek masy ciała. Glukoza zaś, która powinna być paliwem dla komórek jest wydalana z moczem. Stąd też jak wspomniałam wcześniej pojawia się uczucie pragnienia i zwiększonej ilości oddawanego moczu.
Wymienione objawy powinny wzbudzić Twoją czujność i trzeba je koniecznie skonsultować z lekarzem. Jeśli nic Ci nie dolega to bardzo się cieszę, ale chcę żebyś wiedziała, że raz na rok powinnaś profilaktycznie kontrolować poziom glukozy we krwi.

Co zrobić, aby nie zachorować?

Jak napisałam wcześniej za powstanie cukrzycy typu 2 w dużej mierze odpowiedzialny jest nasz styl życia. Zastanówmy się, jaki on powinien być, aby służył naszemu zdrowiu. Odpowiednie odżywianie, jak i aktywność fizyczna może nie tylko zapobiec pojawieniu się cukrzycy, ale także pomóc w jej leczeniu. Jak powinien wyglądać sposób odżywiania, aby się jej ustrzec.

Kalorie mają znaczenie

Po pierwsze ważne jest kontrolowanie ilości spożywanych kalorii. Ile ich powinno być przeczytasz w tym artykule. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że nadmiar kalorii, które zjesz i ich nie spalisz, odłoży się w postaci zapasowej tkanki tłuszczowej, a jak już wiesz nadwaga i otyłość jest czynnikiem ryzyka cukrzycy.

Skąd „brać” energię?

Ważną sprawą jest także to skąd pochodzą te kalorie. Dostarczenie ich w postać węglowodanów jest oczywistą sprawą i nie należy ich zbyt restrykcyjnie ograniczać. Warto jednak wiedzieć, że powinnaś wybierać produkty, które zawierają węglowodany złożone, czyli pełnoziarniste makarony, pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, płatki owsiane czy kasze gruboziarniste. Produkty te mają niski indeks glikemiczny, który pozytywnie wpływa na zmiany poziomu cukru we krwi.

Coś zielonego

Do jadłospisu dobrze jest też włączyć większą ilość warzyw, które są źródłem błonnika pokarmowego oraz związków o działaniu antyoksydacyjnym. Szczególną uwagę zwróć na warzywa jedzone na surowo. Owoce mogą się znaleźć w diecie, jednak musisz pamiętać, że mimo iż są zdrowe zawierają sporo cukru dlatego jeśli już masz z nim problemy trzeba ograniczyć ich spożycie do jednej porcji dziennie. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile to jest porcja owoców i warzywa zapisz się na mój newsletter a otrzymasz szczegółowe informacje.

Źródło białka

Na Twoim talerzu codziennie powinny pojawić się produkty mleczne, najlepiej w postaci sfermentowanej, czyli jogurty, kefiry czy maślanki.

Pewne ograniczenia

Niektóre produkty trzeba ograniczyć. Mięso jedz 2 razy w tygodniu, w pozostałe dni zastąp je rybami i roślinami strączkowymi, które są świetnym źródłem białka. Uważaj na tłuszcze zwierzęce, sól i słodycze.

Odpowiednie nawodnienie

Nie zapomnij, że codziennie trzeba wypić około dwóch litrów wody, aby nasz organizm czuł się świetnie.

Nie samym jedzeniem człowiek żyje.

W profilaktyce cukrzycy dużą rolę odgrywa codzienna aktywność fizyczna. Pozwala ona nie tylko spalić nadmiar kalorii, ale również pozytywnie wpływa na gospodarkę węglowodanową organizmu. Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne powodują obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz poprawę wrażliwości komórek na działanie insuliny. Jakie ćwiczenia wybrać. Dla poprawy wymienionych wcześniej parametrów najodpowiedniejsze będą aktywności aerobowe, czyli takie, podczas których zużywamy tlen. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Te sporty powinny pojawiać się u Ciebie 3-4 razy w tygodniu po około 40- 60 minut.
Wszystkiego zdrowego!

 

Znasz kogoś, komu może przydać się ta wiedza?

Podziel się nią!