Dieta przy nadciśnieniu tętniczym

with Brak komentarzy

dieta nadciśnienie

 

Nie boli, nie doskwiera, najczęściej długo nie nie daje żadnych objawów — jednak jest i może powodować poważne skutki. O czym mowa? O nadciśnieniu tętniczym. Przygotowałam dla Ciebie kilka najważniejszych informacji na jego temat. W trosce o Twoje zdrowie, gdyż nieleczone nadciśnienie tętnicze może powodować bardzo groźne choroby.

Co to jest to nadciśnienie tętnicze?

Zacznijmy od tego czym jest nadciśnienie tętnicze? Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym Twoje ciśnienie skurczowe krwi przekracza wartość 140 mmHg, a rozkurczowe jest powyżej 90 mmHg. U dorosłych osób prawidłową wartością ciśnienia tętniczego jest poziom 120 mmHg na 80 mmHg. Wartości pomiędzy 121 mmHg a 139 mmHg oraz 80 mmHg a 90 mmHg są nazywane podwyższonym prawidłowym ciśnieniem. Jest to dla niektórych normalny stan, a dla innych może być stanem alarmowym.

Skąd się to nadciśnienie tętnicze bierze?

Przyczyn nadciśnienia tętniczego jest kilka. Bywa czasami tak, że nie ma jednego odpowiedzialnego czynnika, a choroba pojawia się jako wynik sumowania kilku działań. Do tych czynników zależą zarówno predyspozycje genetyczne, jak również różny wpływ środowiska na nasze zdrowie. O ile z uwarunkowaniami genetycznymi niewiele możemy zrobić, to już z czynnikami środowiskowymi tak.

Jakie są czynniki środowiskowe odpowiedzialne za powstawanie nadciśnienia tętniczego?

Na powstanie nadciśnienia tętniczego będzie miał duży wpływ sposób, w jaki się odżywiamy, w jaki sposób spędzamy wolny czas i czy regularnie się ruszamy. Do nadciśnienia tętniczego predysponować będzie nas dieta bogata w sól, jak również w tłuszcze. Zwłaszcza tłuszcze nasycone w połączeniu z solą, niekorzystnie działają na naczynia krwionośne. Masa ciała również ma znaczenie w przypadku tej choroby. Nadmierna waga będzie się przyczyniała do powstania nadciśnienia tętniczego. Aktywność fizyczna jest bardzo ważną kwestią. Nietrenowane naczynia krwionośne będą dużo mniej podatne na zmiany ciśnienia krwi, dlatego brak wysiłku fizycznego też będzie czynnikiem ryzyka powstawania nadciśnienia tętniczego.

Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?

Tak jak wspomniałam na początku, nadciśnienie tętnicze bardzo długo nie daje o sobie znać. Dlatego tak ważne są regularne pomiary ciśnienia krwi. Możesz je wykonać raz w roku u swojego lekarza rodzinnego, a dla pewności warto od czasu do czasu sprawdzić te parametry w domu, za pomocą ciśnieniomierza.
Do objawów zaawansowanego nadciśnienia tętniczego mogą należeć:
– bóle głowy,
– uczucie gorąca
– uczucie kołatania serca
– ogólne rozdrażnienie i niepokój
Są to objawy, które występują, gdy wartości ciśnienia są już mocno przekroczone.

Jakie są skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego?

Skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego niestety mogą być bardzo poważne. Mam na myśli możliwość wystąpienia zawału serca czy udaru krwotocznego mózgu. Jak widzisz, są to bardzo poważne choroby, dlatego tak ważna jest profilaktyka w przeciwdziałaniu powstawania nadciśnienia tętniczego, a także monitorowanie jego wartości na co dzień.

Jaką dietę stosować przy nadciśnieniu tętniczym?

Zarówno przy występującym już nadciśnieniu tętniczym, jak i w jego profilaktyce, bardzo duże znaczenie ma to, ile soli znajdzie się w naszym pożywieniu. Sól jest znakomitym konserwantem produktów spożywczych, dlatego jest ona tak chętnie stosowana przez producentów. Nie ma ona negatywnych skutków zdrowotnych, o ile nie przekraczamy zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia norm. WHO podaje, że ten poziom powinien być nie większy niż 5 gramów dziennie. Dotyczy to zarówno soli tej, która dodajemy do swoich potraw, a także tej zawartej w gotowych produktach spożywczych. O ile ilość dodawanej soli do swoich potraw możemy kontrolować, to o tyle ciężej jest nam sprawdzić ile soli jest w produktach, które kupujemy w sklepach. Dlatego uczulam Cię na to, abyś zaczęła sprawdzać na etykietach z wartościami odżywczymi, ile soli znajduje się w danym produkcie. Często można się nieźle zdziwić. Produkt, który wydaje się niesłonym, okazuje się, że zawiera jej całkiem sporo. Takimi pułapkami najczęściej są wyroby cukiernicze. Mam tu na myśli i gotowe ciasta czy ciasteczka. Warzywa konserwowane, w puszkach czy w słoikach, są genialne w użyciu, bo pozwalają nam zaoszczędzić masę czasu podczas gotowania, ale pamiętaj, że w nich jest też całkiem dużo soli. Najwięcej soli będzie w zalewie, bo to ona właśnie ma konserwować te warzywa. Jak sobie z tym poradzić? Dobrze jest po otworzeniu takiej puszki wysypać zawartość na sitko i przepłukać pod bieżącą wodę. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru soli, a nasz czas nadal będzie zaoszczędzony.

Czym zastąpić sól w codziennej diecie?

Jedzenie bez soli dla większości z nas nie ma smaku. Dzieje się tak dlatego, że nasze kubki smakowe są bardzo przyzwyczajone do słonego smaku. Przyzwyczajone to nie znaczy, że nic z tym nie możemy zdobić. Aby poczuć nowe smaki, trzeba je trochę odzwyczaić od znajomego smaku, a w zamian zaproponować coś fajniejszego. Możesz część używanej soli zamienić na inne przyprawy. Odkryj bogactwo ziół i smaków, jakie one mają do zaoferowania. Odkryjesz nowe smaki, a kubki smakowe przyzwyczajają się do tych nowości. Pozwoli to nie tylko zadbać o zdrowie, ale dzięki temu będziesz miała nowe możliwości w kuchni. Zamiast gotowych przypraw, spróbuj zrobić własne mieszanki ziołowe. Wystarczy kupić nawet gotowe suszone zioła w torebkach i mieszać według własnego uznania. Staraj się wyeliminować ze swoich przekąsek produkty takie jak: słone paluszki, chipsy, precelki czy krakersy, gdyż w nich kryje się mnóstwo soli. Dodatkowo zazwyczaj przy ich jedzeniu nie kontrolujemy dokładnie ilości, dlatego zjadamy bardzo dużo soli. Jeśli nie chcesz zrezygnować całkowicie z tych potraw wybieraj produkty, które zawierają jak najmniej soli. Przyda się do tego przestudiowanie etykiety danego produktu. Oczywiście — wszystko jest dla ludzi, ale jak zawsze — dawka ma znaczenie.

Czy aktywność fizyczna ma znaczenie przy nadciśnieniu tętniczym?

Jak wspomniałam wcześniej, w profilaktyce nadciśnienia tętniczego bardzo ważna jest aktywność fizyczna. To dzięki niej, nie tylko nasze mięśnie, ale również naczynia krwionośne są trenowane i przyzwyczajone do różnych obciążeń. Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę naszego serca, a co za tym idzie i układu krążenia. Dzięki temu naczynia krwionośne są elastyczne i łatwiej jest im znieść zmiany ciśnienia krwi w nich płynącej. Dodatkowo, aktywność fizyczna pozwala utrzymać wagę w prawidłowych zakresach. W kwestii wyboru rodzaju aktywności fizycznej masz wolną rękę. Sprawdzą się to zarówno spacery jaki i bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking czy też jazda na rolkach. Wybierz dyscyplinę, która jest Ci najbliższa i sprawia radość, bo tylko tak wybrana aktywność fizyczna będzie dla ciebie łatwa do zrealizowania. Warto wypróbować kilka dyscyplin, żeby znaleźć tą, która jest dla Ciebie najlepsza i daje największy zastrzyk endorfin. Pamiętaj, dbanie o zdrowie to nie ma być przykry obowiązek, ale przede wszystkim radość, że robisz coś dla siebie i dzięki temu dbasz o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.